PĚŠKY
 
Starší akce Fotogalerie
 
26.4.2024
 
Dvakrát to téže řeky nevstoupíš .....

Ale my jooo, takže na jarní výlet jsme zvolili jako výchozí bod Vítkovské "ležení" u Toma. Následoval přesun auty na parkoviště u Marie ve skále - tady jsme nedávno (2019) byli, jen jsme šli jinou trasou. Tentokrát byla zvolena modrá značka proti proudu kolem Odry do Hadinky. Nenáročná, tak akorát dlouhá trasa (možná pro někoho i krátká, jen nevíme, kdo to je) chodníčky okolo řeky ubíhala docela rychle. Zastávek na občerstvení bylo tak akorát a za neustálého mluvení střídajících se dvojic jsme byli za chvíli v Hadince, tedy v místech bývalého rekreačního zařízení, dnes totálně vybydleného.
Po prohlídce pustých stavení a vydatnější svačině otáčíme o 180 stupňů a míříme vstříc obědu. Tím, že převýšení bylo minimální (i když v závěru to chtěli někteří neznabozi napravit vystoupáním jednoho sta výškových metrů na jakousi vyhlídku, což jim pod pohrůžkou zákazu oběda neprošlo), netrvala cesta dlouho a byli jsme opět na parkovišti a hlavně u hospody zvané honosně Hotel u Maria skály. Předem jsme měli u paní vedoucí ověřeno, že smažák určitě bude.
Nicméně po prvotním dotazu před objednáním jídla jsme byli málem vyhnáni mokrým hadrem na podlahu. Prý, že jeden sýr teda dělat nebude! Po objednávce pěti sýrů vedoucí vyměkla a svolila nás nakrmit. Jen Tomáš měl smůlu, protože kromě palačinek nic jiného neuměla. Musely mu na oběd stačit. Ani kafe jsme si raději nedali a jeli si spravit chuť k Tomovi do jeho "zahradní restaurace". Super kafe (a zadarmo!), super drobnosti k jídlu a zbývalo už jen na chvíli zdřímnout. Nebylo ale kde :-) a tak jsme se sbalili, poděkovali, rozloučili a vyjeli do dom. Ale výlet parádní, akorát tak teplo, slunko a v podstatě splněno vše, co jsme očekávali.
Tome, dík za azyl!
 
 
Více fotek ve fotogalerii ...
A zde je zase krátký film ....
 

 
25.2.2024
 
30% je už dost na to, abych se dala akce považovat a společnou :-)

Jelikož určitě nikdo další neměl čas, spáchali jsme (Ivo, Tomáš a Honza) krátký výlet z Konečné, přes tábořiště, přes Gruň do Starých Hamer. Tedu pokud se seniorský dvanáctikilometrový výlet dá nazvat krátkým.
Takže ráno autem na Ostravici, přestup na autobus, který nás za směšně nízkou cenu 41,- kaček ZA VŠECHNY! odvezl na Konečnou. A pak už dobře známou cestou dolů k mostku potočnímu a podél potoka k tábořišti. Kdo tam dlouho nebyl, byl by překvapen, jak všechny stromy vyrostly, ostatně na fotkách to je vidět.
Na našem tábořišti jsme zamáčkli dvě slzy a po svačince na tábořišti frenštátských pokračovali na Gruň. Počasí fajn, ani horko, ani chladno, i když se stoupající nadmořskou výškou se citelně pod bundami oteplovalo :-). Z hřebene byl docela slušný výhled, dokonce i na zasněžený Rozsutec a Chleb. Pak už jen sestup po žluté značce k autobusu ve Starých Hamrech. A opět byla cena za jízdné tak nízká, že si nejsem jist, jestli nám naopak nechtěl dát peníze řidič.
Fajn bylo, všechno vyšlo, tak se podívejte (chcete-li) na pár fotek a dvouminutový film.
 
 
Více fotek ve fotogalerii ...
A zde je zase krátký film ....
 

 
15.10.2023
Dobří holubi se vracejí .... a tak provětráváme naše staré trasy.

Počasí neslibovalo nic moc, spíš deště a náhlý příchod chladných dnů. Nicméně jsme se poměrně brzy shodli na termínu 15.10., snad jediný v "kolovací" tabulce, kdy mohli všichni. A vzápětí zas ne :-). Standa zapomněl na cosi neodkladného a Petr se zase zapomněl nenachladit. Nojono a to nám není ještě ani 87!
Výlet jsme pojali postaru, klasické Beskydy, klasický hřeben a dokonce i cesta AUTOBUSEM! No schválně, kdo z nás jel něčím takovým naposledy?
Ale po pořádku. Sraz na Bílé v cca 8:30, bo v 8:50 nám jel ten výše zmiňovaný bus. Honzu a Tomáše měl pobrat Jarda v 7:30, ale ..... 7:30 Jarda nikde ..... 7:40 Jarda nikde, tak voláme. Prý dyť nám jede bus v 9:50! Jojojo, starou belu! Naštěstí byl Jarda za chvilku na tom správném místě a sraz na Bílé jsme stihli téměř přesně. Tentokrát se nám v kufru auta sešly TŘI (slovy tři) krabičky buchet a před příjezdem autobusu je chvilka času na koštování. Bezva začátek!
Za chvilku nastupujeme do autobusu, platíme (jinak to nešlo), sednem a koukáme na ubíhající lesy. Za nějakých patnáct minut nás řidič vyklopí na Bumbálce - prý dál musíme po svých. To jsou dneska lidi. Je docela chladno, tak pět nad, nasazujeme čepice, měkkoši i rukavice. :-). Čeká nás asi třináct kiláků na Bobek a dolů do Bílé. Spěchat nemusíme, času habaděj a tak jdeme pomaleji a furt kecáme. Rozhledy zpočátku moc nejsou, je mlhavo a nízké mraky, sem tam se ale vyjasní a začínající podzim kouzlí barvami.
U chaty Sněžná jsme vzpomněli nepřítomného Standu, kterému se před patnácti roky v téže chatě udělalo šoufl po plněných bramborákách :-). Ani nevíme, jestli se mu škytalo.
Cestou jsme vzpomínali, kdo už toto cestou šel a kdy, někteří kdysi dááávno i na běžkách v dobách, kdy nám to ještě na nich běhalo. Nakonec jsme až na Bobek nedošli, střihli jsme si to o něco delší zkratkou dřív dolů do Bílé, ale to byla jen taková kosmetická úprava trasy. S hekáním nasedáme do aut a přemisťujeme se do Ostravice, kde nás v hospůdce U sauny čeká klasické zakončení akce - dobrý oběd.
Jo, ještě jsme si napevno domluvili pevný termín vánočního setkání, bude 2.12. u Honzy! .... bóže, to zas budou žrací orgie :-)
 
 
Více fotek ve fotogalerii ...
A zde je zase krátký film ....

 
11.6.2023
Tak trošku po stopách naší dávné výpravy jsme se vydali do Jeseníků.

Výprava se nesla pod heslem " Ranní ftáče dál doskáče" a my chtěli doskákat podívat se na krásný východ sluce kdesi z hřebene Jeseníků, nejlépe z Pecného. Říká to ještě všem, kde to je? (nápověda - kousek od Pece :-)).
Několikrát za noc zkontrolovaná obloha byla plná hvězd, takže se schylovalo k pěknému rannímu divadlu. V obsazení Ivo, Tomáš a Honza jsme ještě za tmy (asi v 03:15) vyrazili ze Skřítku, s funěním pokračovali na Ztracené kameny a už v počátku cesty bylo jasné, že pokud se nestane zázrak, uvidíme kulové. Nízké mraky, halící všechno, byly jasnou překážkou.

Na hřebeni mraky a fučák jak sviňa. Cáry mraků se hnaly přes hřeben, sem tam se mezi nimi prosvětlilo a vlilo nám to naději. Ale je to marné, je to marné. Na Pecném jsme si chtěli obléct větrovky, ale ty svému jménu nedostály, na větru se ani nedaly obléct :-). Naštěstí hromada šutrů a skalek dala i trochu závětří, tak se dalo i obléct a hlavně drobně posvačit. Sem tam se opět maličko protrhalo a bylo vidět i do údolí, ale to byly jen vteřinové okamžiky.



Otáčíme zpět, směr Ztracené kameny a od nich chceme sejít plus minus vrstevnicí k Zeleným kamenům a ke kamenné Ludvíkově boudě, je tam docela velké suťové pole. A touhle cestou jsem šli už na naší společné výpravě v roce 1998! Ze Zelených kamenů jsme tehdy pokračovali do Malého kotle, ale tam jsme nyní cestu neplánovali.
K Ludvíkově boudě to je jen pár set metrů, ale stále jdeme pod mraky a vršek je v nich. U boudy na chvíli sedíme, svačíme, vzpomínáme .... Pak scházíme přímo dolů na vrstevnicovou magistrálu, která vede z Alfrédky na Skřítek a po ní už k autu. Ještě není ani osm ráno, akorát čas na snídani u Ivoše na chatě, kde nám Květa napekla ke kafi supr čerstvý a ještě teplý štrúdl :-).

Více fotek ve fotogalerii ...
 

 
15.5.2023
Jarní výlet jsem odložili několikrát kvůli špatnému počasí, takže tentokrát byl dešťový.!

Alespoň první půlka. Původně jsme měli v plánu jet za skalami kamsi , ale zvolili jsme náhradní trasu z Ostré hůrky přes "naše" pevnosti.
Ráno se budíme do krásného dne, drobně prší, zataženo, mlha, chladno .... co víc si na výlet přát. Ale je fakt, že už si ani nevzpomene, kdy jsme šli za deště. No jo, nastal ale problém, co všechno si vzít na cestu, abychom zůstali alespoň trochu v suchu. Z hloubi skříní a šuplíků jsme vybrali co se dalo a navrch deštník.
Scházíme se na parkovišti u Ostré hůrky s příslibem radarových snímků a předpovědí, že za hodinu už přestane chcát. S malým zpožděním se dáváme nejprve do super buchet, abychom měli čím zahřívat svaly a špeky. A pak už za neustálého kecání o všem možném vzhůru za mokrou travou a blátem. A světe div se, okolo jedenácté fakt přestává pršet a nesměle se objevuje slunko! To jsme maličko za polovinou plánované trasy.
Procházíme okolo vojenského objektu, vstupního portálu do pevnosti,  vchodovým objektem MO-S 41 „Nad Valchou“. Tady vzpomeneme na majora Drábika, který .... ale o tom za chvíli. Tím MO-S 41 „Nad Valchou“ začíná dělostřelecká tvrz Smolkov, celkem se skládá z pěti objektů: pěchotním srubem MO-S 40 „Nad silnicí“, dělostřeleckým srubem MO-S 39 „U trigonometru“, objektem pro dělostřeleckou otočnou a výsuvnou věž MO-S 38 „V lese“, dělostřeleckou pozorovatelnou MO-S 42 „Nad Hájem“ a vchodovým objektem MO-S 41 „Nad Valchou“. Všechny objekty Smolkova jsou napojeny na rozsáhlý podzemní systém, který má přibližně tvar písmene ypsilon. Jako u okolních objektu došlo za okupace k vytržení pancéřových prvků (střílny hlavních zbraní , kopule a zvony). Toliko Wikipedie.
Jen pár set metrů nahoru na kopec a jsme u srubů, které v nás vyvolávají dávné vzpomínky na rok 1970, kdy jsme se prokopali neprokopatelným socialistickým betonem do dělostřelecké tvrze. A bylo to tehdy pro nás náctileté opravdu dobrodrůžo! Tedy aspoň do doby, než nás asi po naší třetí návštěvě tvrze odchytil Drábik :-). Ale dopadlo to nakonec docela dobře, dokonce nás pozval na prohlídku toho vstupního objektu.
Zamáčkli jsme slzu a pak už nás čekaly jen dva kilometry ke konci cesty. No a hádejte, jak jsme výlet zakončili ....... ne, ve vaně až později doma. Nejdříve v restauraci na pořádnou čočkovou polívku, cmundu a maso na houbách s rýží :-). I když to bylo "jen" menu, bylo všeho hodně a výborné!  ...... ta čočkovka byla neuvěřitelně dobrá.
A nezapomeňte se podívat aj na video!!! A další fotky!!! ............... děkují autoři :-)
 
 
Více fotek ve fotogalerii ...
A zde je zase krátký film ....
 

7.10.2022
Zdá se, že se vracíme k pravidelnosti, podzimní výlet je v řádném termínu!

Tentokrát nám to netrvalo až zas tak dlouho, abychom se shodli na termínu naší společné podzimní akce. Účast dokonce přislíbili všichni - Tom, Ivo, Jarda, Standa, Tomáš, Honza a Petr. Teď nevím, na koho jsem zapomněl .....
Pravidelné střídání lokalit, kudy se pak couráme, ohlásilo Beskydy. Ale kam tam? Beskydy máme docela prochozeny, přece jen desítky roků docela počmáraly turistickou mapu. Nakonec padla volba na kopec Nad Kršlí (1002m) v blízkosti hřebene Malého Polomu. Cíl tedy máme, ale včil druhá část - odkud? Jednoznačně padla volba na konečnou autobusu, nazvanou U Bebků. Je tam i hospůdka, kterou si někteří z nás dokonce i pamatují. Když jsme se ale na parkovišti odpočítali, sedmý se neozval! No jo, Standa se omluvil kvůli silnému nachlazení, tož jsme mu popřáli bezva pocení a my vyrazili do kopců.



Jo, takhle vypadala, když jsme od hospody ráno vycházeli, moc jsme si teda na oběd neslibovali, tak jedině kozí sýr a mlíko. A Tomáš by musel být hlady :-).


Ale dost řečí, je potřeba šlapat! Na zhruba čtyřech a půl kilometrech nás čeká převýšení cca 500 metrů a to je na naše třesoucí se nohy a poloviční plíce docela dost. Ale cesta krásným podzimem, zprvu okolo pěkných a udržovaných horských chalup, ubíhala slušně. Samozřejmě jsme nezavřeli pusy (řečněním, ne jídlem, to jsme si odbyli už na parkovišti), ale u toho jsme stíhali najít i nějaké houby. Petr by se totiž bez nich nemohl vrátit a dveře s teplou postelí by mu zůstaly zavřené. Jak kruté!
Po vyčerpávajícím stoupání většinou necestou než cestou nacházíme fajn posezení. A už při příchodu je jaksi povědomé - jojo, tady jsme už kdysi museli být ..... ale kdo si vzpomene .....Ivo, tak řekni něco ........už ani Ivo??? Nakonec jsme se společnými silami dobrali jakéhosi výsledku. Ano, před mnoha lety jsme sem došli z úplně jiné strany a s jiným cílem. Níže je fotka z té výpravy, bylo to v roce 2014, také na podzim a šli jsme z Visalají na Malý Polom.



V klidu posvačíme, povzpomínáme, ucítíme Jardovy rybičky a vrhneme se do posledních metrů na Kršli. Procházíme nádherným podzimem, barvy listnáčů se mísí se zelenou barvou smrků, do toho slunce, teplo, parádní výhledy, únava .... co víc si přát. Zdoláváme opravdu poslední metry a sedáme si na vršek kopce, kde si dopřáváme kafe a opět něco na zub. A dokonce jednomu turistovi zachráníme život, když k nám přijde s dotazem, kde je červená značka :-). Ta je kilometr jinde.
A teď už jen dolů, takovou cik cak zkratkou, je to sice cesta, ale o to horší cesta. Ale jo, zpočátku hodně strmé klesání, kolena nám za něj fakt děkují! Na jedné velké kládě jsme si při jejím překonávání natrhli mezinoží a kousek dál sebou Petr fajn švihnul :-), houby naštěstí přežily. Pak po krásné dlouhé asfaltce (připomíná nám to nekonečnou cestu na tábořiště) scházíme na parkoviště, kde nacházíme naše auta v nezměněné podobě a tak jdeme k Bebkovi na oběd. V nově rekonstruované hospůdce mají sice menší výběr jídel, ale hustá polévka, výborné řízky a řepový salát s kozím sýrem (ten tu je ještě z minulého století) nás dokázaly nasytit.
Den se parádně vydařil i díky počasí, na závěr nechybí u aut hromada domácích buchet .....  uf, už se to do mě fakt nevejde.
Skoro :-).

 
 
Více fotek ve fotogalerii ...
A zde je zase krátký film ....
 

 
 
6.5.2022
Po nekonaném vánočním posezení jsme se těšili!

V tomto jarním období chodíváme na tradiční výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí. To víme my všichni, předchozí věta je pro neználky, žejo.
Počasí mělo přát, čas už máme všichni, přehoupli jsme se do důchodcovského věku (ale každý by nám hádal tak 25-29,5 roku!). Plán byl domluven předem - v pátek odpoledne k Tomášovi a Honzovi na chaty, tam přespat a další den do hory.
Hned po příjezdu někteří z nás neodolali a museli se pochlubit buchtama (žejo Tome) nebo tyčinkama (žejo Jardo) :-)), ale chlubili se cizím peřím, dělaly to za ně manželky! Nicméně všechno vypadalo velice jedle. Nebo smrk? ....asi fakt jedle.... Po krátkém odpočinku od předlouhé hodinové cesty autem a v sedě! jsme zapálili oheň pod kotlem, tedy v kotli, vytáhli globusové buřty a šlo se na věc. Iniciativě a lidové tvořivosti se meze nekladly, takže vznikaly krásné růžice otvírajících se špekáčků, doprovázených škvařením tuku v nich. A pak malá hostina se vším možným, co kdo dovezl.
Po špekajdách následovala krátká pauza, pak jsme se přestěhovali do jedné z chat a tam pokračovali v hodování a nemístném pití alkoholu, na každého vyšly tak dvě štamperle a deci vína. To vše doprovázeno prohlížením fotek z našich už hodně dávných výprav do Tater, Roháčů, Beskyd .... Někteří si to ještě dokonce i dobře pamatovali (ahoj Ivo :-) a byli schopni popsat nejen kdo je z nás kdo, ale i trasy našich putování. Jen jsme tiše Ivovi záviděli, ale proto si ho s sebou bereme. Čas rychle pokročil, byl čas ulehnout a vyspat se na zítřejší výšlap.

Za kuropění v následující ráno, odhadem už okolo sedmé, jsme se začali postupně zjevovat v kuchyni a hledat, co kde k jídlu. A samozřejmě si nachystat zbytečnosti do batohu, tedy kromě sváči. Už ani nevíme, v kolik jsme vyjeli směr osada Bílý Potok, je kousek za Vrbnem a odtud vycházíme. Po zdárném zaparkování vede první třetina trasy po lesní silničce, sice do kopce, ale na rozehřátí tak akorát. Vcházíme do smrkovo-bukových lesů, mezi mohutné solitérní skály, které jsou díky ještě nevyrostlému listí krásně přehledné. Kocháme se, funíme a u toho ještě stíháme furt o něčem kecat. Silnička přechází v lesní cestu, pak v pěšinku v trávě a mechu, docela začíná stoupat, ale naštěstí netrvá dlouho a po hodině a půl jsme na Karliných kamenech, nejvyšším bodu naší cesty. Krásný to skalní útvar, s rozhledem na ještě částečně sněhový Praděd a hlavně vhodný na vydatnou svačinu.
Pak otáčíme a vracíme se zpět jinou trasou, ještě na jednu skalní vyhlídku, opět s Pradědem a pak sestoupíme cikcak na kozí stezku, která jen mírně klesá a vede nás opět okolo nádherných skalních stěn zpátky k Bílému Potoku. Nepotkali jsme nikde ani živáčka, vystačili jsme si sami, jen s nádhernou přírodou.
Drobně unaveni usedáme s hekáním do aut a jedeme do Vrbna na pozdní oběd. Tomáš našel penzion U Hradilů, kde bylo prázdno, ale kde nás obsloužili výborným jídlem za výborné ceny. Smažák, kačena, líčka, placky, stejk ..... co víc si mohou důchodci přát! Jen na otočku se pak vracíme na chatu posbírat zbylé věci, loučíme se a těšíme na další společnou akci. A vůbec nemusí být až na podzim!! Jsme důchodci, času je habaděj, takže téměř kdykoliv  ......
 
 
Více fotek ve fotogalerii ...
A zde je zase krátký film ....
 

 
16.10.2021
Je přesně, fakt přesně, sobota 16.10.2021 a v tomto termínu nemůže být nic jiného, než podzimní výlet!


Možná si někdo vzpomene, že posledně chyběl Standa, tak tentokrát nechyběl. Ale zase chyběl po dloooouhé době Tomáš, prý rýma, chrchlání a podobně. Prý :-). Ale jo, my ostatní to bereme jako důvod k neúčasti a respektujeme jeho rozhodnutí.
Tak už se snad konečně dostanu k tomu výletu .....ale teď si nemohu vzpomenout, k jakému ....... no nic, třeba se mi za chvíli rozsvítí ....... jo!! Mám to!

Když se brzy ráno sbíráme jako spolujezdci do aut, je zamračeno, ale předpověď slibuje výrazné zlepšení. Takže s optimizmem :-). Jedeme do Hostýnsko-Vsetínské hornatiny, konkrétním výchozím bodem je obec Hovězí .. nebo Vepřová .... tak nějak, kousek za Vsetínem a čeká nás zhruba třináctikilometrový okruh po hřebeni místních kopců. Už před příjezdem se krásně vyčasilo, modrá obloha, na ní několik bílých (smí se vůbec používat slovo bílý?) cestovatelů a my ještě u aut spořádáme pár čerstvě napečených buchet. Energie se bude hodit, hned z počátku totiž stoupáme docela prudce a kopec se nám zdá být téměř nekonečný. Odměnou jsou ale nádherné výhledy, vzduch je úplně čistý, průzračný, žádné zamlženo ani v dálce. Je to tady zajímavá krajina, úplně rozdílná od Jeseníků i od centrální části Beskyd, kam oko dohlédne je nepřeberné množství kopečků, údolíček, luk a remízků. Sem tam je kdesi nahoře v zářezu kopců nějaká stará chalupa, u ní malé hospodářství, sem tam kráva, vítací psi. Je to všechno takové malebné, s barevným podzimem, fakt okulahodící. Kromě toho, že neustále o čemsi klajdáme, stíháme pochytit i tuhle krásu a někteří z nás se pomocí moderní techniky snaží uchovat ji v podobě bitů, bajtů a pixelů ve svých telefonech a foťácích.

Cesta nám ubíhá překvapivě dost rychle a tak máme čas se posadit, posvačit a povykládat .... ale to přece děláme neustále celou cestu:-).Poledne se už překulilo a nás pomalu začíná trápit rozhodnutí, kde si dáme dobrý oběd. Hospůdek je dole v údolí dost, otázkou zůstává, jestli i otevřených. Jen si v posledním úseku cesty nejsme jisti, zda to na oběd stihneme, anžto jsme při sestupu maličko netrefili tu správnou stezku. Ale někonec se vše v dobré obrátilo a celková "zacházka" byla tak tři sta metrů. Rozhodujeme se, kterou hospůdku navštívíme jako první a pak si děláme seznam dalších, kdybychom neuspěli. Nakonec jsme zakotvili v asi čtvrté hospůdce Pod Černým, přímo u hlavní cesty. Na jídelníčku asi dvacet v podstatě jen českých jídel, žádné ala něco, ale opravdu samá klasická jídla. Guláš, svíčková, vepřová, borůvkové knedlíky s ozajstnými borůvkami, ... ale chyběl smažák! Teprve po objednání jídel jsme měli odvahu se na smažák zeptat obsluhy a byli jsme ujištěni, že i ten je. Tak si ho dáme příště. Někdy, někde.
Po naprosto dokonalém obědě jsme jen funěli, ale k autu se nám podařilo se dostat a Tom vybalil klasické, domácí a ještě k tomu povidlové buchty! Samozřejmě jsme si každý dali, to je prostě rituál a bez něj by nebyl výlet správně zakončen. Navzdory Gretě nasedáme do našich benzínových a dieselových aut a další zastávka bude až doma. Krásný, pohodový výlet je za námi, později na něj povzpomínáme nad fotkami či krátkým filmem a teď vstříc Vánocům!
 
 
Více fotek ve fotogalerii ...
A zde je zase krátký film ....
 

12.8.2021
Mezi jarem a podzimem

Párkrát do roka se pokoušíme vydat se i jinam a jindy, než v pravidelně nepravidelných jarních a podzimních společných výletech za poznáváním neznámých míst. Byť tedy v menších skupinách, bo někteří jsou na dovolené, daleko, vysoko, široko a bůhví kde všude rozlezlí. A i jako jednotlivci při seniorské turistice nacházíme zajímavá místa.
Tak například Ivo našel (houby našel, na mapách je to už dávno :-)) zajímavé skalky poblíž Žďárského potoka. Ale ani on nebyl přímo na nich, takže v podstatě stále místo "hic sunt leones" (česky Zde jsou lvi, anglicky Here are the lions, německy Hier sind die Löwen, vietnamsky Sư tử đây a tradiční čínštinou 這裡是獅子).
Slovo tedy dalo slovo, stavili jsme se (Tomáš a Honza) u Ivoše na chatě a znaveni z předchozího dne ze společného docela slušného cyklovýletu vyrazili. Pomalu. Po chvíli vcházíme do lesa a v něm pokračujeme po starém, vysokou trávou zarostlém tělese místní úzkokolejky, která sloužila kdysi pro svážení dřeva koňmi. Je zajímavé, že to kdysi těžařům stálo za to, pracně srovnávat svah, stavět množství kamenných podpěrných zídek. Možná trať sloužila i jako "přístav" pro dřevo z širokého okolí jiných kopců.... kdo ví. Za chvíli křižujeme žlutou značku a jen mírným stoupáním pokračujeme po fajn lesní cestě až k malinké lovecké chatě přímo pod vrškem kopce zvaného Mazance. A na něm jsou první skaliska. Sedáme k stolku u chatky, vyndáváme drobnou sváču a najednou slyšíme hlasy. Kdesi mezi stromy zahlédneme pár turistů, za chvíli dalších několik a pak se vyrojí snad celý autobus důchodců! Ne, že bychom my nebyli, ale tohle byli většinou i o dost dřívějšího data narození. Někteří jdou svižněji, někteří s vydatnou podporou hůlek. Kde ti se tu vzali? Dyť k nějakému místu, kde je ten bus mohl vysadit to je cca 4,5km! Ale evidentně jsou i ti pohybově "nejslabší" jedinci zvyklí se takhle trmácet. Podle řeči tohle místo jejich vůdkyně znala, také si dali pauzu, ale my se raději vytratili a pokračovali na vedlejší vršek jménem Maliník. Je také obkolesen množstvím zajímavých skal, výchozů a bradel, bohužel dost mezi stromy, ale i tak fajn na prolézání. Našli jsme dokonce krásné skalní okno, takový tunel větším masivem skály, fakt zajímavá trhlina, kterou se dalo bez problémů projít na druhou stranu, ale s nízkým stropem, což Tomáš s Honzou poznali na vlastní hlavě. A pak kousek strmě nahoru na kopec. Chvíli prolézáme vršek okolo skalek, chvilku posedíme a vracíme se na Mazenec v naději, že důchodcovská grupa již odešla. Naštěstí tomu tak bylo a tak jsme mohli prozkoumat ještě i tohle malé skalní městečko krásně rozpukaných skal.
Ještě společná fotka a vydáváme se zpět téměř stejnou cestou k Ivošovi na chatu. Fajn výlet, fajn počasí, bezva zajímavé místo! Není daleko od hlavní silnice Rýmařov - Skřítek a penzionku Zastávka, kde se dá zaparkovat. Tak naplánujte a vyrazte!

 
 
Více fotek ve fotogalerii ...
 

 
26.6.2021
Jarní výlet vloni nebyl, tak jsme se na letošní fakt těšili.


Ale zase nám to nevyšlo díky kovidu a počasí, nezbývalo, než si jako typický jarní den určili 26. června. To jde, ne? Byli jsme téměř kompletní, jen Standa chyběl, jeho neúčast jsme sice chápali, ale bylo nám to líto. Toma, jako místního znalce prostředí mezi domorodci, jsme vyzvedli ve Vítkově a byl naším navigátorem po silničkách nezmapovaného území. Dokonce jsme chvíli jeli po krásně kodrcavé tankové silničce z dlažebních kostek, naštěstí nikde žádný tank či jiné bojové vozidlo nevyjelo s houští.
Cílem výpravy je západní hranice vojenského újezdu Libavá, výchozím bodem vlaková stanice Domašov nad Bystřicí. Krásné staré nádraží, sice trošku zubem času omšelé, ale s prosvítajícími starými nápisy kopírující běh jeho dějin. Taková fajn nostalgie a připomínka našich putování před padesáti lety.

Na první (druhé?) koleji nás čekal moderní malý motoráček, ale měli jsme problém - nikdo už nevěděl, zda dveře samy otevřou nebo je potřeba něco zmáčknout či za vzít kliku a kdo nám dá znamení, že už se může nastupovat, aby nám to neujelo, kde koupit jízdenku? .... Těch neznámých bylo hodně, ale aspoň jsme mohli vést o problému debatu :-). Nakonec vše dopadlo dobře, usadili jsme se sami v přeplněném kupé. No jo, ale jak budeme vědět, že vlak zastaví na druhé (naší) zastávce, když ta předchozí i ta naše je jen na znamení? Naštěstí dorazil průvodčí, zaplatili jsme a on raději navrhnul, že nám teda to tlačítko znamení k strojvůdci zmáčkne sám. Asi mu bylo jasné, že je to na naše geniální mozky už moc. Pak jsme objevili i panel s nápisy stanic a uslyšeli perfektní, všepojímající hlášení neznámé paní. Tak první stres je za námi.

Za pár minut a po projetí asi ŠESTI! tunely vystupujeme ve Smilově a po tůristické značce se vydáváme podél trati a říčky na zpáteční cestu. Ostře zaříznuté údolí, pěkná říčka a stín mezi stromy dával trošku zapomenout na úmorné vedro. Klikatící se cesta vedla i pod množstvím krásných železničních mostů, těch bylo celkem snad deset. Přestávka u říčky na jakémsi posezení, při sklence červeného vína a domácí bublaniny nás trošku osvěžila, ani komáři překvapivě moc nehryzli. Další zastávkou byl velký, ještě funkční lom, pak průchod okolo vysokých skal, na kterých vesele dováděli horolezci (žádné buch jsme naštěstí neslyšeli). Ale kvůli skalám jsme museli nahoru snad padesát výškových metrů!! a v tom vedru to byl zářez :-). Naštěstí jsme to všichni zvládli bez použití kyslíkových lahví (horolezec Holeček by z nás měl radost) a jali se sestupovat k cíli .... tedy spíš k začátku .... nebo kam to vlastně? Těšili jsme už na pořádný oběd kdesi v restauraci. Volba padla na Podlesí. To je ... píp píp ... světa, ale s novým, hezkým penzionem Schönwald. Hezké prostředí, fajn jídlo. Vstávat ze židlí se nám nechtělo, ale čekala nás ještě zastávka na kafe u Toma, s drobným pohoštěním vlastnoručně upečeným jeho ženou a s povinnými a tradičními povidlovými buchtami. Jen nebyly povidlové!!
A pak už loučení a návrat zpět do našich domovů. Jako vždy bylo krááásně, fajn jsme pokecali, fajn se prošli, unavili, najedli ...
Nazdar podzime!
 
 
Více fotek ve fotogalerii ...
A zde je zase krátký film ....
 

 
2.10.2020
Kalendář nám v těch termínech dělá binec! Jakoby sobota nemohla vycházet stále na 5.10.

Tak jsme se na truc dohodli na úplně jiném termínu našeho tradičního pochodu přírodou. No jo, skočili jsme přímo do podzimu, jaro jsme vynechali z několika důvodů - Covid-19 (jen zástupný problém), hlavně pak pochroumané končetiny a nepřítomnost na pracovišti.
Nu což, nějak jsme to s obtížemi přežili a tak se podzimní akce konala. Jen nás po dloooouhé době (pokud vůbec někdy ta doba nastala) bylo zatraceně málo, jen čtyři. Ale měli jsme se dobře, ti, co nechodí, to měli horší, ale zlepšují se :-). No kde jsme byli? V místech okolo Žimrovic, nedaleko jsme byli naposledy v roce 2003! Jarda dostal za úkol nás v Ostravě všechny čtyři najít, naložit do auta a bezpečně dovézt do Žimer. U místní pošty jsme hned po zaparkování navštívili kufr auta a otestovali Jardovy tvarohové rohlíčky. Ale pak už za neustálého klábosení šlapeme vstříc debužírovacímu výletu. Ne, fakt to není od slova bužírka, ani únavný, dlouhý, namáhavý atd. :-). Jde nám přece o to,  abychom si výlet užili se vším všudy. A tak každý z nás nesl v batohu něco pro všechny ostatní. Co to bylo, jsme postupně po trase zjišťovali. První zastávka byla na starém loveckém chodníku. Kdo neví, tak vězte, že: Lovecká stezka Lichnovských (Bukový chodník) byl vybudován pravděpodobně v 19. století, majiteli hradeckého zámku, knížaty Lichnovskými.
Na řadu tak přišla láhev dobrého červeného vína, samozřejmě nesměly chybět patřičné skleničky a do toho všeho se motala "deka", ale ne ledajaká, nýbrž krásně upečená, výborná, kostičkovaná buchta. Čvrthodinka utekla zatraceně rychle a my pokračovali chodníkem až na jeho konec a dál po lesní silničce k místu, kde kdysi stávalo jakési stavení a podle starých map i více. Dnes z něj zbyla jen studna a louka s ovocnými stromy.



No a tady bylo další pokračování našeho hodování. Na řadu přišly kuřecí řízečky, chleba, okurky, masová roláda, horká termosková káva a víno samozřejmě také nechybělo. A pak že se mají důchodci špatně. Tohle místo byl také náš nejvyšší bod cesty, odtud jsme nabrali směr k domovu a opět za neustálého povídání o všem možném jsme se snad zdrávi vrátili do Žimrovic. Jo jo, vím, ještě samozřejmě nechyběly tradiční povidlové buchty :-).

 

 

 
Více fotek ve fotogalerii ...
A zde je zase krátký film ....
 

 
5.10.2019
Tento napoprvé zvolený a neměnný termín byl vybrán úplně náhodně po týdnech dohadování a těžkých bojů

Samozřejmě se jednalo o naši podzimní akci. Tentokrát jsme požádali Jardu, aby našel nenáročnou, vpravdě důchodcovskou trasu. Kvůli jeho dolní polovině těla jsme si byli téměř jisti, že nebude moc náročná na stoupání, následná prudká klesání a nebude dlouhá. O to větší ale pak bylo naše překvapení, když tomu tak opravdu bylo :-). Takže se přidal tentokrát i Standa, ten mimochodem chyběl na jarní výpravě, také si kurýroval kolena. Ale my ostatní to plně chápeme, jen si nechceme své problémy přiznat nahlas.
A kampak že jsme to vyrazili? Na Vítkovskou vrchovinu, s kterou nás spojuje rok 1969 a náš první skautský tábor.
Postupně naplňujeme dvě auta, scházíme se na jednom dálničním parkovišti a po mírně mlhavé cestě je další zastávkou vilka "U Toma". Už jednou jsme u něj kdysi dáááávno byli a tak jsme ještě před příjezdem vzpomínali na bohaté pohoštění a tajně doufali, že nás to i letos nemine. A fakt ne! Perfektně srovnané řady perfektních štrůdlových řezů nás už na stole čekaly a když Jarda přidal další dobroty a na stole přistálo kafe, vážně jsme uvažovali o tom, že ukončíme výlet již tady. Někteří ale byli zásadně proti a tak ostatním nezbylo, než se nechat přesvědčit.
Opět sedláme naše oře, kousek popojíždíme a pak již následuje opravdu pěší chůze. Nejdříve se jukneme na Jardův "pokračovací" tábor někdy z před dvaceti lety a pak míříme k Hadince. Ale co čert nechtěl, drobet se změnilo celé okolí našeho bývalého tábořiště. Stěží jsme poznali, kde stály stany, kde kuchyně, kde brána a kudy se k táboru chodilo. Vášnivá debata se rozběhla při neúspěšném nalezení krátké, leč pro nás významné štoly vykopané v kamenné stěně. Štola byla významná proto, že jsme si ji VŠICHNI pamatovali. Jen, sakra, kde byla? Ale jako pokaždé jsme nakonec byli úspěšní - nenašli jsme ji!
Dalším cílem byly staré břidlicové lomy a štoly za Čermenským mlýnem. Ty jsme překvapivě našli a užili si jich dosyta. I bez baterek, které nás ani nenapadlo ráno vzít, protože jsme přece šli "jen" to nějakých temných štol. Ale jo, nakonec bylo moc fajn, užili jsme si to okolo nich i drobně v nich, nikdo se neztratil, po pár hodinách se pokaždé z hloubi země vynořil.  Nee, děláme si legraci, aby nás příště doma pustili :-).
Teď můžete hádat, co bylo na konec výletu. Kdo myslel teplou vanu, tak to teda ne. Na tohle nás neužije, důležitější je dobré jídlo a to jsme našli v hospůdce, jmenuje se hotel U Maria skály. Málo lidí, rychlá mladá obsluha, výborné jídlo - co si mohou důchodci víc přát? Většina z nás měla smažák jako kolo od vozu, Tomáš nee, ten tradičně kurča. Pak kafe, chvilka posezení, platíme a mizíme. Ale ještě zbývá poslední dobrota - české povidlové buchtičky na zaprášeném parkovišti. Nastává pravé chlapské společné plačtivé loučení, poplácávání, objímání, utěšování a rozjíždíme se domů. Samozřejmě jsme si nezapomněli říct, u koho se koná letošní vánoční posezení, ale už to teď zase nikdo neví. Ještě, že to má Tom v počítači ....... ale kde?

 


Více fotek ve fotogalerii ...
A zde je zase krátký film ....

 

1.5.2019
Konečně je tu zase jaro (kolikáté pro nás?) .... a všimněte si zvětšeného písma :-)

Už jsme se nemohli dočkat vyrazit společně kamsi do lesů. Ale tentokrát to někteří sabotovali, musíme poznamenat, že ne všichni vlastní vinou. Tak třeba Standa, jeho kolena se nepřibližují k jezeru, ale k prahu bolesti, který mu neumožňuje náročnější potulky. Nebo Tom, ten má v plánu sebou každou zimu někde seknout, aby se pak mohl vymluvit na dlouhodobou léčbu kdesi v lázních :-).
Takže jsme se tentokrát v počtu pěti vešli do jednoho auta, které nás vyklopilo na parkovišti v obci Dolní Lomná. Krásné, neskutečně slunečné a teplé ráno po předchozích deštích bylo pro všechny překvapením. Meteorology nevyjímaje. Nejdříve ale Ivo dostal dárek ve formě (proti)medvědí rolničky, všichni jsme z ní ale měli neskutečnou radost, protože nám tím pádem cinkala celou cestu :-). V plánu bylo obejít takovou hřebenovou podkovu přes Tetřev. Ale již po pár minutách pochodu je všechno špatně. Docela výživné stoupání nám kamsi zašantročilo naše hlasivky, které přehlušilo sípání nedostatečně okysličovaných plic. Opravdu snad pět kilometrů strmě nahoru, do výšky tak zhruba dvou kilometrů (nebo 950 metrů?, těžko říct, mozek se vzpíral). Ale cestou jsme si vychutnávali nádherné rozhledy po odlesněných okolních svazích. Pravda je, že být tam lesy, neviděli bychom opravdu krásné hřebeny protějších kopců, na kterých ještě i lesy zbyly. Nahoře se naštěstí vše vrátilo do starých kolejí a my se mohli ukecat, ostatně jako pokaždé :-).
A na obrátce nás čekalo jedno překvapení - nenašli jsme chatu Tetřev! A přitom někteří z nás si ji pamatovali jako velkou, dřevěnou, klasickou horskou chatu, okolo které jsme jezdili na běžkách! Internet později doma však nezklamal a po dvouvteřinovém hledání jsme zjistili, že starou chatu bylo nutné z důvodu špatného technického stavu v roce 2006 zbourat. Nevadí, stavili jsme se aspoň na nově vybudovanou vyhlídku a pod původní Kamennou chatou si dali sváču. S kofolou.
Cestou zpátky do údolí jsme míjeli několik dalších chat, o kterých jsme už neměli téměř ani tušení a ještě krásnějšími (než cestou nahoru) hlubokými hvozdy, v kterých na mnoha hektarech nebyl ani jeden strom, pomalu sestupovali do Lomné. Nakonec se nám podařilo díky GPS a chybějícím turistickým značkám, ty zůstaly kdesi na kmenech na pile, dojít do údolí. První kroky tam dole nás neomylně zavedly do místní hospůdky s báječným jídlem. Fakt, nekecáme! A ještě k tomu za lidovou cenu. Co víc si mohou důchodci přát :-). Jako zákusek nechyběly (narozdíl od tradičního dodavatele Toma) české buchty, krásně čerstvé, tvarohové .... joo víme, Tome, že mají být povidlové ....
 
 
Více fotek ve fotogalerii ...
A zde je zase krátký film ....

 
3.11.2018
Roky jenom letí ....

Ani jsme to tak nezaznamenali, ale těch padesát roků uběhlo bohužel jako voda. V roce 1968 obnovil svou činnost 5. oddíl, v kterém jsme pár let vyrůstali, učili se dovednostem a i po ukončení jeho činnosti zůstali přáteli. A tak jsme se rozhodli připomenout si tuto dobu podzimní výpravou (protože jarní se nekonala) a kam jinam zajít, než do míst našeho táboření na přelomu šedesátých a sedmdesátých let.

Tentokrát jsme si domluvili termín pár týdnů předem, abychom stihli zajistit krásné počasí, což se nakonec fakt povedlo. Bylo totiž pěkně ..... hnusně. :-).
Ale od začátku. Sraz na Visalajích v 9:13 se podařilo dodržet a všech nás sedm účastníků jsme se vydali vstříc mlze, mrholení, vlhku, hladu, žízni a hlavně opékání buřtů. Jo, zapomněl jsme na upadlou podrážku. Prvním bodem pochodu je Bílý Kříž, kde nás překvapila docela rozsáhlá výstavba, pak hřebenem nad tábořiště a sestup k němu do údolí. Cestou jedna z Petrových pohorek si řekla, že toho má plné kecky a odloupla si kus podrážky. Jenže to na Petra neplatilo a zavřel jí toho žraloka několika metry américké pásky, kterou měl čirou náhodou v batohu.
Naše táborová louka je stále loukou, i když menší díky několika vzrostlým smrkům. A hlavně je u ní ohniště. Nebylo jednoduché najít potřebné množství suchého dřeva, ale nakonec se sešla slušná hromádka. Padaly sázky, zda se Ivošovi podaří zapálit oheň jednou sirkou, i když půlmetrovou. Petr měl pro jistotu Pepo, ale to jsme zavrhli, co kdyby byl později hlad a třeba se dá sníst. První sirku Ivo s trémou třesoucí se rukou zlomil, čímž u nás hodně klesl v ceně, ale hned další sirku zapálil a dokonce i podpálil chrastí, takže se u nás zase posunul hodně vysoko :-).

Po zamoření celého údolí hustým kouřem jsme si podělili globusové buřty a začalo opékání. Naříznuté růžice buřtů se otvíraly a pozvolna se měnily v čistý uhlík. I ten se dá jíst. Nakonec jsme si všichni pochutnali, dali bezva zákusek, zamáčkli slzu a vyrazili na zbytek cesty, která už teď byla jednodušší, furt do kopce. Ale dopředu nás hnala vidina pozdního oběda v některé restauraci na Visalajích, což se nakonec vyplnilo. Jen někteří jedinci ..... jéé, ahoj Ivo .... si nedali žádné jídlo. Polévka, smažák a perfektní lívance s OZAJSTNÝMI borůvkami byly k nezaplacení. I když jsme to nakonec zaplatili.
Na parkovišti u aut jsme ještě maličko pokecali, zapili oběd něčím silnějším než je kofola a houstnoucí mlhou vyrazili domů. Bylo fajn!
 
 
Více fotek ve fotogalerii ...
A zde je zase krátký film .... bude, až po vánoční schůzce :-)
 

21.10.2017
Sovinec jsme neviděli .... a pak viděli


Podzimní výprava se tentokrát nesla v duchu silně podzimním, studeném, mlhavém, s místními bouřkami ..... tedy spíš hřměním.
Přípravy začaly dostatečně včas, upřesňovali jsme účast, odjezdy, příjezdy, dopravu, jídlo. Jen to bylo tentokrát celé jakési zmatečné a DOKONCE někteří jedinci (nebudeme jmenovat Standu Mikolajka, to se nedělá, žejo) z výpravu couvli! Prý nevidím, neslyším, nechodím. Ale my ostatní si myslíme své :-), ale Standa asi fakt nemohl. No jo, dvacet nám už není .... tak že by třicet?
Nakonec všechno dopadlo tak, že Ivo s Tomem dorazili na Ivošovu chatu v pátek později odpoledne, Jarda, Petr a Honza až za ťmy a Tomáš jako samostatná jednotka v sobotu ráno.
Jak jinak, večer jsme poseděli nejdříve u řízku a bramborového salátu, který nám nachystala Květa (žena to Ivošova), odzkoušeli jsme něco druhů zemitých kořeněných žaludečních likérů a pozobali co se dalo. A že toho "co se dalo" bylo docela dost! Okolo půl jedenácté již někteří slabší jedinci začali pomalu odpadat, takže jsme se nastěhovali do podkroví, pochlubili se svými spacáky a zalehli.

Ráno nás vzbudil hodně brzký Tomášův příjezd, fakt osmá hodina ranní není ideální čas :-) a rachocení dvířek od kamen, to jak Ivo zatápěl. Což byla bohulibá a vítaná činnost. Pohled z okna nás ale moc ven nelákal, plha zleva zprava. Navíc jsme ani nespěchali, takže ještě trocha kávy, pak zabalit drobnou svačinu (někteří ale i větší, taková štangle salámu není cestou k zahození) a už se skládáme do jednoho auta. Ivo ale musel zůstat na chatě, už se prostě nevlezl. Sice se vymlouval na svou nedávnou operaci kolene, ale přece i s napuchlým a krvácejícím kolenem se dá někam dojít :-). Ale aspoň jsme měli jistotu, že někdo bude udržovat oheň.
Čekalo nás asi 25km autem, cesta ubíhala rychle a pomalu, rozhlíželi jsme se po krásné krajině, z které ale bylo vidět jen tak 50 metrů od silnice a kudy vede silnice, to jsme odhadovali v té mlze jen po paměti, kterou ale nemáme. Takže jednoduché to fakt nebylo.
Počátek cesty jsme měli plánován na Sovinci, kam jsme sice dojeli, ale našli jsme jen malé parkoviště, okolo nebylo kromě šedé stěny nic. Chvilku se motáme jak .... pod splavem, ale nakonec přeci jen červenou značku nacházíme a s funěním stoupáme na kopec. Naštěstí nám kecání o všem možném chůzi usnadňuje, ale na druhou stranu zase fest znesnadňuje dýchání. Podle videa se dá i určit, kdo byl tentokrát nejukecanější, ale Tom, Petr, Honza ani Tomáš to nebyl :-). Ale je i tak krásně, fajn podzim, zlaté listí všude okolo, jen škoda, že nejsou výhledy. Nad paseckým vodopádem asi v polovině cesty si dáváme krátkou pauzu na sváču (a na tu štangli salámu), měníme červenou značku za zelenou a s vidinou dobrého oběda a kávy míříme přes Křížov k chatě. V Křížově jsme opravdu mile překvapeni! Z malého kostelíka, mimochodem krásně opraveného, se vyklubala místní galerie, kde pod dohledem bodré paní prodávají a vystavují hromadu různých předmětů, historickými zbraněmi počínaje, obrázky místních malířů a různou keramikou konče. A k občerstvení téměř vše, co si zamaneme, opravu pěkné, zajímavé, nečekané.
A pak už jen najít auto, odskočit si na hrad Sovinec, který někdo asi postavil, když jsme byli na výletu, protože při příjezdu nebyl vidět a pak honem na oběd. Restaurace Zastávka nás nezklamala, jídlo perfektní v dostatečném množství. V poměru počtu porcí s kuřecím stejkem vyhrál smažák :-). Kafe tentokrát nebylo, čekalo nás až na chatě.
A pak už jsme se rozprchli kudy se dalo, s očekáváním tradičního vánočního posezení, tentokrát u Standy (to je ten ulívák :-)) .... jééé, ahoj Stando!
 
 
Více fotek ve fotogalerii ...
 

14.5.2017
Výprava jarní - do území dávných vzpomínek


Tahle výprava byla, mimo jiné, i za vzpomínkami na naše mládí, kdy jsme v okolí Kyjovic prošli nesčetně stezek a chodníčků a trávili bezvadné chvíle našeho skautského života. Ale dost nostalgie.
Tentokrát jsme na sraz nepřijeli tramvají číslo pět, jako za dávných časů, ale to jen proto, že jsme u točny v Porubě nenašli místo na zaparkování :-). Takže to vůůůbec nebylo z lenosti! Jako vždy jsme si hned po vystoupení z aut popřáli hezký den a lehké nohy a vyrazili do terénu. Celou cestu do Pusté Polomi jsme prokládali žvaněním o všem možném, prostě ústa se nám nezavřela ani na chvíli. Jasně, je nezbytně nutné informovat se, co se kde šustlo, žejo. Ale není to nic neobvyklého, i o tom jsou naše výlety, s kým si jinak popovídat (doma to nejde?).
Z Polomi pokračujeme lesní cestou po hřebeni Kozlíček a prudce sestupujeme k Panskému mlýnu. Tady nás čekal velmi náročný přebrod divokého potůčku Sezina, jeho deset centiMETRŮ hluboký proud nám dal zabrat. A dál loukami kolem něj - krásná mokrá, šťavnatá tráva nám umyla boty zevnitř a navíc jsme překonali další hluboký brod, tentokrát s pomocí vyspělého technického zařízení, zvaného klacek. Vystoupáme téměř ke Kyjovicím, kde nám na lavičce domácí/hosté krátká přestávka se svačinou vlije do žil další elán. Pak cestou i necestou se pomalu vracíme k výchozímu bodu, ještě jeden skok přes pramínek potůčku a přicházíme k perníkové chaloupce, zvané restaurace Hotelík. Co následovalo, lze vyčíst z předchozích výprav. S vypouklými břichy a hekáním vracíme k autům. Nesmí chybět něco na rozloučenou a pak jen odjezd.
Bezvadně bylo!! ............... ostatně jako vždy :-)

Více fotek ve fotogalerii ...
 
A zde je zase po delší době krátký film
 

5.11.2016
Výprava podzimní -Beskydy, Samčanka


Léto je daleko a zima blízko. Co to znamená? Jednoznačně podzimní výpravu stále „mladších“ skautů 5.oddílu. A protože se oblasti, kam chodíme střídají, tak tentokrát byly ve hře Beskydy. Pohybu turistického přes rok mají někteří nejmenovaní přes rok pomálu, tak trasa byla zvolena tak, aby všichni do cíle došli: Samčanka, po žluté značce na Lhotskou rozcestí, přes Rožnovský vrch, Mičulky, Javořinu a Myslikovjanku zpět na Samčanku. Začátek cesty po žluté tedy nic moc, silnice, ale pak to nabralo na strmosti i zajímavosti a cesta korytem horského trošku divočejšího potoka byla o to krásnější. Na nejvyšším bodě cesty, sedlo Lhotská, jsme dali posilňující svačinku a hurá do civilizace. Posezení v novém přístřešku na Javořině bylo krátké, protože vidina dobrého jídla na Samčance nás táhla dolů.
Takže na „modrou“ a přes Javořinku, kde Tom T. zamáčknul slzu nad svým zde prožitým prázdninovým mládím, směr vůně kuchyně. Během naší služby se nic zvláštního nestalo! Tak jsme na vojně hlásili průběh dne dévéťákovi a totéž platilo i o cestě k autům. Světlým bodem, kromě tradičních buchet u auta (vlastně netradičních, nebyly to české buchty !!!), byla rychlost obsluhy a dobré jídlo v restauraci na Samčance.
No a to je vše. Až vytrávíme po jídle, dáme zase jarní výpravu, co?
 
Více fotek ve fotogalerii ...
 
 

7.5.2016
Výprava jarní – Jeseníky – 15km, 400m přev.

Protože už uplynul nějaký čas od této výpravy a pamět mi avšak již neslouží, tak je možné, že v popisu dění najdete sem tam chybku. Nevadí, po oprávněných připomínkách a správním poplatku text upravím....

Za chladného, ale slunečného rána jsme se nechali autobusem (jako paďouři!) vyvézt na Ovčárnu. Naše síly byly po dlouhé zimě oslabeny a tak jsme tímto nepohrdli.
Po hrůzostrašném výstupu o 100 výškových metrů nad Ovčárnu (kóta 1400) jsme konečně začali tolik očekávaný „víceméně“ sestup do civilizace po žluté značce. Cestu jsme neznali nebo již si nepamatovali, takže nových krajinných objevů bylo dost. Někde v blízkosti vrcholu „Temná“ (1205m) jsme odbočili do lesa na toužebně očekávanou svačinu. Posilněni buchtama a salámy jsme z temna lesa opět vyšli na sluníčko, které nás hřálo celou cestu, která pokračovala přes Skály pod Kopřivnou (ty jsme museli prozkoumat, ale nic moc to nebylo, jen kamzičí pohyb po nich nám kolena nedovolila). Pěkná sestupová cesta nás přivedla do obce Malá Morávka. A to byla teprve polovina výletu. Teď to teprve začne! Stoupání na Hvězdu, kde nás čekají naši plechoví miláčci. Po té červené značce jsme ještě nešli a tak to byla taková příjemná travnatá cesta s několika zajímavostmi. První bylo nepříjemné prudké stoupání na začátku, pak to již šlo.
Pěkné rozhledy, jarní příroda a kytky, mohutný jasan u zaniklé osady Ranná a rozlehlé louky. Když jsme konečně dorazili na silničku ke Hvězdě, tak už se nám nohy docela pletly. Rádi jsme pak poseděli u oběda v jednom motorestu na Hvězdě a zničeni obědem uháněli domů, pro brufen a do postele. Tak zase příště, na podzim!!
 
Více fotek ve fotogalerii ...
 
 

17.10.2015
Za temnotami hlubin.
Ohlásil se podzim a s ním, jak jinak, VÝPRAVA starších skautů v počtu 7 kusů. Výběr byl trochu složitější, protože za to „krátké“ období našich výprav jsme prolezli kdeco. Ale jelikož jsme trošičku zlenivěli a dlouhé cestování nás už tolik nebaví, tak volba cíle padla na Beskydy.
Ani to tolik nebolelo a prst na mapě ukázal na jeskyně v úbočí Kněhyně. Trasu jsme vybrali lehce stoupající a pak klesající (není to divné?) tak, abychom neztráceli zbytečně těžce nabytou výšku. Takže start na Horní Čeladné u studánky, pak po červené značce kolem Malé Stolové do sedla a dále úbočím Kněhyně k lovecké chatě, kde nás čekalo občerstvení typu „conámtojsemsidomanachystal?“. Nálada už byla v této fázi dobrá, nečekalo nás totiž žádné stoupání! Takže s plnými žaludky všeho možného hurá na hledání jeskyně. Podle mapy by to mělo být asi 200m od chaty vodorovně. Takže brnkačka! No jo, mapa míní, příroda mění. Snadný postup se změnil na obtížné přelézání padlých stromů, větví a kdoví čeho všeho. Po 300 metrech stále nic! Teda ty mapy.... Když už jsme to odraní a zkrvavení vzdali, tak najednou (jako v pohádce) kde se vzala tu se vzala světlina. A na ní, respektive v ní, díra do země. A docela černá. Rozlezli jsme se po okolí a netrvalo dlouho, jeden ze dvou hlavních vstupů byl na světě. Mříží zakrytá díra nedohledné hloubky s cedulí v její blízkosti (viz foto) nám konečně odhalila polohu jeskyně. A parametry jeskyně nás docela překvapily. Dlouho jsme se však nezdrželi, tentokrát jsme s sebou neměli hoblík, pilku a kladívko. Ani autogen.
Cesta zpět do výchozího bodu už byla v klidu, jen se nám zdálo, že nám ji někdo nezodpovědný stále prodlužuje. Ale přelstili jsme jej a našli zaparkovaná auta. V zájezdním hostinci Kněhyně nám přichystali pořádnou mňamku: pečenou kachnu se zelím a poctivým knedlíkem. Jen nejmenovaný Petr M. si dal polévku. Ale zato snad 3 piva... Kam to dával, nevíme. Před autem, snad na dojedení, jsme spořádali zbytek výpravu přeživších štrůdlů a zaručeně nepovedených buchet od manželek. Nakonec obvyklý zlatý hřeb – České buchty od Toma T. Výprava se tedy hlavně díky závěru opět podařila a jelikož si kdosi vzpomněl, že 5.12 je vánoční schůzka, tak se máme zase na co těšit.

Více fotek ve fotogalerii ...
 

16.5.2015
Květen, ještě tam budem ......... nebo to je jinak? :-)
Plánování společně akce je práce šíleně náročná, protože to vyžaduje spoustu úsilí zkoordinovat všechny zájemce o tradiční jarní výlet. Obnáší to například asi 3 mejly a nastartování dvou aut ráno při odjezdu. Prostě dřina! Ale už jsme si na ni zvykli a moc rádi se sejdeme na předem domluveném místě. Pokud teda někteří pro jistotu nevstanou o hodinu dřív a nezkoušejí ostatní přesvědčit o správnosti svého postupu :-)
Tentokrát nás zavedly naše instinkty do východní části Oderských vrchů, parkovali jsme ráno hned vedle zoologické zahrady, v tu chvíli ještě na téměř prázdném parkovišti. A hned na začátku nás čekal jeden rébus, který jsme nebyli schopni pochopit - způsob zaplacení parkovného! Kdo nezažil, neuvěří, složitěji by to nevymyslel ani Rubik.
Ale nakonec, s naší drobnou nápovědou, to obsluha parkoviště zvládla, my také a vyrazili jsme v nádherném, blankytně modrém ránu do terénu. Celá plánovaná trasa měla mít odhadem okolo 16 kilometrů, takže jsme nemuseli nikam spěchat a výškový rozdíl, kromě jednoho kopečku, nebyl taky žádný Everest. Komu by se taky v tom vedru chtělo. Modrá značka nás vedla smíšeným lesem směrem severním, první zastávka s občerstvením byla u zříceniny kláštera a husitské pevnosti z počátku patnáctého století.
Po pár kilometrech procházíme vsí Véska, abychom se opět ponořili do stínu lesů a po zelené značce pak loukami do Pohořan. Tady jsme si ve stínu pod ohromnou lípou uspořádali další obžerstvení, ani se nám nechtělo pokračovat, ale již jen kousek nám chyběl k "otočnému" bodu. Tím bylo kopec Jedová, vysoký (nízký?) 633 metrů s krásnými rozhledy do stěny stromů :-). No nic, tak rozhledy příště ....
Kousek se vracíme po stejné trase, abychom u již zmiňované lípy odbočili po červené značce zpět k zoo. A byla to docela zajímavá cesta, kdy jsme se ve větší míře věnovali povolání "informační služba" pro nějaké závodníky na horských kolech. Ti bloudili po okolí a my jsme asi vypadali trochu důvěryhodně, tož se nás ptali na cestu. A jelikož jsme vůbec netušili, kam se chtějí dostat a okolí jsme neznali, nevíme, kde je nakonec pořadatelé našli. A my v té euforii úplně zapomněli, že jsme se chtěli podívat na tvrz Radíkov. No jo, už jsme ji dost přešli a vracet se nám nechtělo. Tak také někdy příště .... Ale to už se dostáváme do oblasti zájmu návštěvníků zoo a blízkého Svatého Kopečku, potkáváme stále více výletníků.
Parkoviště nacházíme poměrně brzy, na něm asi 168 aut a mezi nimi i dvě naše. Ale ještě předtím, než zavelíme k ústupu, podíváme se na Svatý Kopeček a HLAVNĚ do jedné místní hospody na oběd. A nebylo to špatné rozhodnutí, i když jsme už zažili lepší. Po více než hodince se s hekáním zvedáme z asi 50 kilo těžkých židlí a pomalu míříme na parkoviště. Překvapivě neplatíme za parkování ani korunu, i když v ceníku cosi napsáno bylo. Asi bylo to ranní domlouvání k něčemu dobré :-). Kličkujeme mezi asi milionem návštěvníků a odjíždíme domů. Spokojeni, unaveni a chtiví podzimní výpravy do někam.

Více fotek ve fotogalerii ...

 

14.10.2014
Kluci opět v akci!
Skončil čas jelení říje, ale náš naštěstí ještě ne :-). Je nádherný podzim, tož je potřeba někam vyrazit. A protože místa výletu tak nějak pravidelně nepravidelně střídáme, padlo rozhodnutí na Beskydy. Jsou to naše první hory, v kterých jsme jako kluci vyrůstali a sbírali zkušenosti, fyzičku i příběhy.
Padesát kaček vysázených za parkování na Visalajích nás téměř probudilo, ale na ten první šok jsme si museli dát i něco ostřejšího:-). A hned vypadal výlet jako procházka růžovou zahradou. Jenže ta zahrada byla asi 16 kilometrů dlouhá ... nevadí, při našem věčném klábosení všechno uběhne jak voda! Trochu vystoupáme značkou na Bílý kříž, ale ani ne po kilometru odbočujeme na sotva znatelnou lesní cestu, která se plus minus po vrstevnici vine pod hřebenem, směr Malý Polom. Pravděpodobně jsme po této cestě v životě nešli, ale paměť nám slouží naprosto dokonale, takže možná raději zapomněla. V měkké lesní půdě je dost jeleních stop, vlevo pod svahem i dvě velká kaliště, ale toho si tak 86% výpravy nevšimne. Proti nám potkáváme zadýchané dvojice běžců, vyptávají se na Bílý Kříž, tak je posíláme snad i správným směrem. Ona se totiž právě koná akce  beskydských vrcholů ... nebo tak nějak. Naštěstí jdou proti nám, takže je nemusíme zahanbit naším kvapným krokem.
Na klikaté cestě se sem tam naskýtají krásně barevné pohledy směr Lysá a Travný, tož se i kocháme. A najdeme i čas na drobnou svačinku, kousek před naší obrátkou zpět. To ale ještě nikdo z nás netuší, co jsme si nachystali dál na cestě! Abychom se moc neunavili, vybrali jsme si delší, o to však horší variantu trasy. Potřebujeme se obchvatem dostat za Malý Polom, abychom na něj zpětně pozvolna vystoupali, ale tahle objízdná trasa byla hodně rozblácená a tak všech 7 velitelů rozhodlo - jdeme přímo nahoru! No potěš koště! Ten svah měl snad 45 stupňů, naštěstí i množství chytů ve tvaru keříků borůvek a mnoho dobrých stupů, připomínajících jelení stopy. Ale jo, dalo se vyškrábat nahoru a dokonce jsme se trefili snad jen 200 metrů od vrcholu! Společná vrcholová fotka silně ovlivněná nedostatkem kyslíku a vzhůru dolů!
Cesta ubíhala už docela v pohodě, je jasné, že příslib bezva oběda nám přidával na elánu. Jen ještě najít tu správnou hospodu. Pomalu jsme se blížili k hotelu Sulov, ale prý tam špatně vaří, pokud vůbec. Což o to, zvenku je pěkný, opravený, ale odvahu zajít dovnitř jsme nenašli. Tak další v pořadí je hotel Visalaje, ten je přímo u parkoviště, ale množství tůristů je nepřímo úměrné počtu míst v restauraci, takže zavrhujeme i tuto možnost. Další v pořadí je hospoda Pod Žorem a je zavřená!  Najít nějaké stravování se stává detektivkou. Ale vrahem nebyl zahradník, nýbrž pěkná hospůdka s bleskovým občerstvením kousek za Raškovicemi, zove se Hospůdka U bobra. Obsluha mladá, rychlá a naprosto dokonalé jídlo! Nosili to tak rychle, že jsme nestíhali jíst ani pít. Zákusek po jídle ve formě povidlových buchet (od exkluzivního dodavatele Toma T.) samozřejmě nechyběl a byl dobrou tečkou za naprosto skvělým dnem. Tak zase příště!  ................. psssst ....bude to 6.12. ......

Více fotek ve fotogalerii ...

 
 

25.4.2014
Hory nás stále lákají
A tak jako každým rokem jsme si domluvili jarní výlet kamsi. To kamsi se po krátké, přísně usměrněné a jistě demokratické diskuzi nasměrovalo do Jeseníků. Výchozím bodem byla nadmořská výška 1000 metrů a jen náhodou v tom místě stojí pár hotelů a penzionů nesoucích název Červenohorské sedlo.
Výška nebyla zvolena náhodně ..... áno, uhodli jste, bylo to jen a jen z důvodu rychlejší aklimatizace a snazšího pokoření hranice smrti, která se nalézala ve výšce 1350 metrů. Nebo tak nějak. Přivítalo nás docela krásné jarní počasí, i my jsme se účastnili v plném počtu, takže vzhůru za zážitky! Cesta přes Červenou horu na Keprník není moc náročná a tak jsme si za neustálého tlachání mohli prohlížet okolní horskou krásu, aniž se nám dělaly mžitky před očima. Potkávali jsem jen hodně málo turistů, nikdo nás nerušil a kromě nás nikdo další nekřičel. Trasa délky cca 17km umožnila i krátké zastávky, nikam jsme nemuseli spěchat, zkrátka pohoda.
Kousek před Keprníkem jsem nahlédli do batohů, co jsme si nachystali na sváču - jo jo, tradice zůstaly zachovány! Paštika, tatranky, oplatky ..... Někteří to mají uloženo v dokonale přehledných plastových krabičkách i s názvem potraviny a dobou poživatelnosti! Ledničku ale tentokrát neměl nikdo. Krátký výstup na Keprník nás sice trochu zadýchal, ale z vrcholu jsme aspoň viděli další postupný (potupný?) cíl - Vozku. Stačilo sejít dolů a nahoru a jsme tam. V lesích u Vozky byly ještě i zbytky sněhu, tož to v některých z nás probudilo dětství. A u Vozky také bylo naplánováno další jídlo. Bylo teplo, slunce vyhřívalo úpatí skal a tak se dobře sedělo. Za nějakou chvíli jsme chtěli pokračovat, ale příchod několika dívek jednoho z nás tak zblbnul, že na místě zapomněl část své výstroje. Sice to byly jen rukavice, ale i tak jej to stálo dvě tatranky :-), které musel dobrovolně věnovat nálezkyním. Nebo to bylo, Petře, jinak?
A pak již jen zpáteční cesta, na které se nám trošku pokazilo počasí a asi hodinku před koncem trasy začalo sem tam i vydatně pršet. Ale to nám nevadilo, to k výletům patří a příslib pozdního dobrého oběda a domácích buchet (Tome, dík!) to všechno napravil. Buchty byly u auta, oběd jsme si dali v hotelu Eduard. Tradičně smažák, česnekačka, něco nesýrového, kafe, pivo, kofola .... dokonce jsme zaplatili a pak zpátky do základního tábora na chatu. Tam rozlúčkové kafe, zákusek, nějaké zbytky k dojezení a pak již odjéééézd!
Bylo to jako vždy fajn a moc se těšíme na podzimní setkání.

Více fotek ve fotogalerii ...
 

     
 

7.12.10.2013
V zimě se nám nikam nechce
A tak se raději už mnoho a mnoho let scházíme u někoho z nás v domácím prostředí. Na střídačku. Nejhorší ale je, vzpomenout si, u koho jsme byli loni a u koho máme být příště! Po delší diskuzi a díky poznámkám Toma se úlohy hostitele po krátkém nátlaku ujal Honza. Díky moderním nástrojů elektronické komunikace jsme neutratili ani korunu za telefony či známky. A překvapivě si maily i všichni přečetli :-)
Takže zhruba od páté hodiny večerní jsem se začali slézat, obtěžkáni taškami s jídlem a pitím, u Honzy doma. Nejhorší je, že každý z nás donese jídlo pro všechny ostatní, co kdyby byl hlad, žejo. A tak se sejde taková menší hromada všeho možného, která by dokázala nasytit odhadujeme tak 25 krků. A to je nás 8.
Nicméně jsme se pustili odvážně do likvidace potravin, aby to náhodou nezplesnivělo. Při promítání filmů a fotek z dob nedávných i historických se nám krásně klábosilo, jedlo a pilo. Na pořadu bylo i zakrojení do krásného dortu, který nechal upéct Tom na počest 45. výročí počátku našich společných přátelství.  Slzy jsme mačkali o sto šest .... možná i sedm ...
Čas ubíhal hodně rychle, v jedenáct večer už jsme pomalu uvadali, někteří to dokonce zalomili a probouzeli se jen, když jim byly nabízeny zbytky pochutin. No přece to nevyhodíme! Pak již nastal čas rozchodu a těšení se na jarní společnou výpravu někam.

Více fotek ve fotogalerii ...
 

15.10.2013
Tak na nás přišel podzim.
Delší dobu plánovaný termín podzimní společné akce se neúprosně blížil, 15. říjen jsme chtěli oslavit prací, naštěstí padnul tento den na sobotu :-).
Tak, opisování z jarní akce by stačilo. Tohle je úplně jiný výlet a na jiná místa. Tentokrát se nás sešlo šest, Standa se pro jistotu ZASE nedostavil (stejně jako v roce 1978 na výpravu do Tater!!), takže jsme neměli nikoho, kdo by nám identifikoval cestou nalezené kameny. Naštěstí jsme našli jen jeden .... hraniční.
Plán byl tentokrát velmi smělý - vypravili jsme se do oblasti, kde už jsou pro nás lvi. Byli jsme tam docela dávno, takže vzpomínky na strašné chvíle už dávno vyprchaly. Ráno jsme nikam nespěchali, vlak z Mořkova do Veřovic jel až o půl desáté a tak i odjezd z Ostravy proběhl v klidu. Ale hned po příjezdu nás čekalo drobné překvapení, nádraží v Mořkově je zavřené a trať rozkopaná. ........indiáni??...... Naštěstí by měla fungovat náhradní autobusová doprava, tedy na ceduli to bylo napsáno. Museli jsme si ale před nástupem do autobusu dodat kuráž, štamprle něčeho pomohla. Protože autobusák byl takový nějaký divný. Nejdříve nám zaboha nechtěl prodat lístky, prý ať si je koupíme na nádraží, že on o prodávání lístků nic neví. No jo, ale nádraží zavřené!! Tož jsme se rozhodli být pro tentokrát černými pasažéry ..... jo jo, půlky jsme měli stažené. Ale jakoby nebylo s řidičem legrace dost, ještě odjel z přednádraží, aniž počkal na příjezd vlaku, jehož cestující měl odvézt! Sranda k popukání. Přemýšleli jsme, jestli jej budou pak lynčovat.
No ale nás naštěstí vysadil tam kde měl. Takže se vydáváme nejdříve po žluté a pak po modré značce vstříc lepším zítřkům, které tentokrát ležely nahoře na kopci zvaném Velký Javorník. Naštěstí bylo docela chladno, trochu mlhavo a tak nebyla cesta až tak úmorná. Jen Jardovi nějak odmítaly to ráno nohy poslušnost, nicméně výstup přežil a zbytek dne už byl bez problémů. Nahoře jsme si nenechali ujít příležitost vystoupat na novou rozhlednu. Mimochodem se opravdu povedla, je opravdu vysoká a opravdu stojí za to ji vyběhnout ..... nebo vyjít. Rozhled 467,5 stupně byl úchvatný hlavně díky nízké oblačnosti dole a slunci nahoře. A kvůli podzimním barvám.

U chaty pod rozhlednou jsme si dali malé občerstvení a už pokračujeme po červené značce hřebenem směr Kamenárka, Dlouhá, Krátká a dál do Mořkova. Cesta byla fajn, slunce již docela prozařovalo krásně barevné listí buků, další trasa nebyla výškově náročná a tak se nám i dobře klábosilo. Pár přestávek pro doplnění tukových zásob také přišlo vhod.
Při sestupu z kopců bylo sem tam trošku blátivo, ale opravdu jen trochu. Za zmínku stojí nechtěné Petrovo políbení matičky země, což předvedl na docela rovné, travou zarostlé cestě. Bylo to fakt dojemné .... :-)) Když jsme došli do Mořkova, zjistili jsme, proč vlak nejezdí. Opravdu chyběly koleje, jen ti indiáni vypadali jako zaměstnanci jakési oranžové firmy a jejich koně mají lžíce bagrů. Naštěstí jsme už nikam jezdit nemuseli, jen poblíž stojícími našimi auty k nejbližší restauraci. Tu jsme našli o kousek dál, docela prima, nezakouřená, byli jsme v ní sami a obsluha se o nás postarala dobře. Většinou to jistil klasický smažák, jen někteří (především Tomáše nemůžeme jmenovat) si dali nesmažák. Káva udělala tečku za jídlem i naším výletem. Byl hóóóódně vydařený!

Více fotek ve fotogalerii ...
 
 

1.5.2013
Tak na nás přišlo jaro.
Delší dobu plánovaný termín jarní společné akce se neúprosně blížil, 1. květen jsme chtěli oslavit prací. Naštěstí jsme tou prací mysleli jen používání nohou při chůzi:-). Nebylo jednoduché najít místa v okolí, kde jsme ještě vůbec nebyli nebo kde jsme byli kdysi dávno, ale už si to nepamatujeme. A na jedno takové jsme nakonec po dlouhé, snad pětiminutové debatě, narazili. Pěšky (!) okolo řeky Moravice tam a zpět.
Takže ano. Sraz jsme měli v Podhradí u Vítkova, všichni dorazili včas, jen na Honzu se muselo čekat - prý mlha, prý pomalé auto, které nešlo předjet. Počasí parádní, chladno, mlha, jemné mžení ....co víc si přát! Ale dobrá nálada nás neopouští a od první minuty začínáme mluvit jeden přes druhého, což nám vydrží skoro celou cestu. Stále nacházíme nová a nová témata (nebo si aspoň myslíme, že jsou nová, protože ta dřívější si nepamatujeme). Cesta naštěstí není náročná převýšením a tak se nám dechu dostává. Sem tam si vzpomeneme, že jsem tudy šli před mnoha roky. Teda šli - měli jste to kdysi jako cyklovýlet. Cesta proti proudu po červené značce ještě jakž takž sjízdná, ale zpátky po zelené .... no, k tomu se ještě dostaneme. Pomaličku nám vyhládlo a blížila se půlka cesty, Zálužné. Podle pověstí by tam mohla být otevřená malá hospůdka. Ale omyl! Cyklistická sezóna ještě nezačala a tak měli otevřeno až večer. Možná. Nezbývá, než se vydat po zelené značce na zpáteční cestu. Ta je trochu delší a hlavně ne tak schůdná, jako byla červená. Často nahoru a dolů, po kamenech a skalkách. Dokonce se stávalo, že nám sem tam došla i řeč.
 A to jsme tudy kdysi táhli i ta kola! Ale to jsme ještě bylo výrazně mladší a rozhodně ne tak chytří a zodpovědní :-). Na jedné z pasek nahoře nad řekou jsme konečně pořádně posvačili. Hned nám bylo líp, ale s vidinou konce cesty bez otevřené restaurace v Podhradí to nebylo ono.
S hekáním dorážíme k autům, následuje povinné snězení tradičních buchet a po rychlé domluvě, kde se zastavíme na pozdní oběd, vyjíždíme. "Restaurační" volba padla na druhou hospodu v Žimrovicích. Je nedávno opravená, čistá a díky nepřízni počasí bez cyklistů. Takže následuje objednávka opravdu bohatého oběda a za půl hodinky našich keců nám nesou na stůl. Tedy klobouk dolů, jídlo bylo opravdu perfektní, vřele doporučujeme. Ani se nám nechce vstávat (a platit). Nicméně čas pokročil, zaplatili jsme a rozloučili. Rozjíždíme se do svých příbytků, unaveni, ale spokojeni. Ahoj na podzim!
Více fotek ve fotogalerii ...
   

3.11.2012
Skoro to vypadá, jako bychom jen kamsi chodili a jezdili na kole. A je to pravda! :-)
Téměř pravidelné střídání místa našich výletů nás zavedlo do Beskyd. Sníh z minulého víkendu na kopcích roztál, počasí se nám podařilo koupit docela levně a tak zbývalo jen domluvit ranní čas startu. Překvapivě i tady jsme se nemuseli moc přemlouvat. Dvě auta postupně nabírají účastníky a přesně v 08:09:27 vystupujeme u hráze přehrady Šance. I když nebyla zima, přišel vhod kalíšek něčeho na zahřátí, jen jsme si pak kontrolovali, zda se ještě vidíme.
Stoupáme pomalu po žluté značce směr Lysá hora. Nemáme však v úmyslu dojít na vrchol, ale na Kobylance uhnout po vrstevnici na Zimný. Z této cesty jsou sem tam docela pěkné výhledy na Slovensko a trochu jsme na ně měli štěstí - Rozsutec i Roháče byly vidět docela pěkně. Jen kousek dál jsme museli obcházet těžkou lesní techniku, kde pomocí moderní lanovky vyváželi z hlubokého údolí kmeny a hned je pomocí zajímavého mimozemského chapadla porcovali a ukládali. Zajímavé podívání! I na to jak jsme se pak dostávali strmým svahem zpátky na cestu.:-) S oblibou si nacházíme ta nejméně průchodná místa.
U Zimného jsme začali potkávat hodně turistů, přeci jen to je hlavní trasa na Lysou z Visalají. Ale asi po 2 kilometrech červenou opouštíme a mírně stoupající cestou se vracíme na úbočí Lysé hory k prameništi potoka jménem Jatný. Okolo jsou krásné bukové lesy, sem tam zpestřené ohromnou jedlí. No a na kraji cesty ve svahu ..... první hřib jak noha! Nebo talíř? Přece ho tam nenecháme! Jenže takových krásných, velkých a úplně čerstvý bylo víc, za chvíli první igelitka plná, druhá z půlky. Dobrých 7 kilo! No jo, ale kdo to má tahat. Cesta příjemně ubíhá, kecáme o všem možném. Po chvíli se po překonání krkolomného sestupu v mladé bučině napojujeme na starou loveckou stezku. Takových je tady v lesích víc a stojí za to se po nich vydat, dostaneme se do míst, která nejsou běžným návštěvníkům hor známá a jsou opravdu zajímavá. Cestou si nás blejskla fotopast, přikurtovaná ke stromu silným zámkem, pro jistotu jsme se jí slušně představili a také si ji vyfotili.
To však už začíná sestup do údolí, naštěstí tentokrát po slušné lesní cestě. Ještě sebrat dalších pár hřibů a jsme na silničce, po které nás čeká asi 6kilometrů k hrázi přehrady. Proud našich slov sice téměř neustává, ale pomalu je znát únava. Pár set metrů před cílem cesty ještě Jardovi odešla pohorka na pravé noze. A to tak, že se podrážka téměř celá utrhla, sranda k popukání, docela jsme se všichni škodolibě smáli :-). Ale kus provázku dělá divy a tak jsme Jardu nemuseli nechat na pospas vlkům, medvědům, červům a mlokům.
Jenže co by to bylo za výlet, kdybychom nekončili v hospodě. Tentokrát vyšla řada na hospůdku Podlesí hned pod hrází. Měli už zavřeno, ale hospodský ještě otevřel. A stálo to za to!! Polívky byly poslední 3 (nás bylo 6), jídel 5, piv 5, sprajty 3. Nějak jsme se podělili a strávili tam hodinu a půl. Čekáním. Ale zas máme o čem vykládat a tuto hospodu nedoporučovat. Už skoro za tmy nasedáme do divokých ořů a s hekáním kvůli bolavým kloubům jedeme za vanou horké vody.
Více fotek ve fotogalerii ...
 
 

1.6.2012
Jarní společná výprava byla tentokrát spíš skoro v letním termínu.
Sice počasí tomu až tak neodpovídalo, ale bylo!
Z celkového počtu 7 možných účastníků se nás sešlo jen 5, Mikolajci se trapně vymlouvali na všechno možné :-). Ale ne, Jardovi bychom křivdili, byl s námi v pátek večer, poseděl, poklábosil, potom musel za rodinnými povinnostmi. A Standovi bychom také křivdili, víme, že má teď problémy s kolenem.
Chata v podhůří Jeseníků nás tak přivítala v to páteční odpoledne v počtu šesti. Chladný počas nám nedával velkou šanci sedět venku a klábosit do pozdního večera. Naštěstí jsme měli tu čest sestavit a odzkoušet plynový hořák, který při plném výkonu okolo sebe šíří docela příjemné teplo. Nicméně stačilo pár minut a postupně jsme se vytratili do vytopené chaty. Jako vždy nás čekalo drobné obžerstvení a něco málo k vypití, za chvíli se už jen oči dívaly, co je kde dobrého, žaludek už nepřijímal. No jo, je ale potřeba také na chvíli zalehnout, ráno odjíždíme na výlet.
V půl deváté parkujeme v Drakově, rozhýbáváme kosti, přemýšlíme, co obléknout, ale hlavně furt kecáme. Kdyby nás tak někdo poslouchal, asi by si pomyslel .... Jenže nám to nevadí, smějeme se, je fajn dobrá nálada a o to jde! Je docela chladno, ale krásně. Po lesní silničce stoupáme pod Medvědí vrch, nespěcháme, času je dost. K vršku Medvědího vede trochu strmější výstup, ale zvládáme jej bez problémů, společná fotka ukazuje naše uvolněné rysy a nepropocené svetry :-).
Pokračujeme hřebenem na Orlík, je to příjemná chůze travnatou pěšinou s nádhernými výhledy od Pradědu až po Šerák. Z Orlíku bychom rádi sešli na zajímavé suťovisko, kde na podzim roste spousta brusinek. Ale asi nějak divně foukal vítr, protože jsme se nějak nemohli trefit na tu správnou pěšinku vedoucí ke skalkám. No tak co, podíváme se tam příště, z toho důvodu jsme tam dneska vlastně nešli!
Jak jinak, opět to byl parádní den, opět jsme se sešli, povykládali, povzpomínali na spoustu společných akcí, zážitků i kamarádů. A podzim se blíží!
Více fotek ve fotogalerii ...

15.10.2011
No schválně jestli někdo uhodne, co se v tento den událo ............nic? .....ještě chvíli počkáme ... furt nic?
No přece tradiční podzimní akce starších pánů!
Ale néééé, žádné ožírání, výlet do blízkých hor. Zpočátku se zdálo, že budeme v plné síle, ale nakonec jeden z nás, Standa, nevydržel ten tlak zodpovědnosti a zůstal doma. No, nedá se nic dělat, i šest je číslo. Tolik se nás tedy rozsadilo do dvou aut a vyrazili jsme v zamlženém,a chladném ránu směr Mosty u Jablunkova. Čekalo nás cca 20 kilometrů po nám neznámých končinách přes Čertův mlýn, Hrčavu a Gírovou. Při parkování v Mostech jsme se málem stali obětí výběrčího parkovného, naštěstí jsme se ubránili protiútokem. Takže již jen tradiční štamprle výrobku ze švestkového kvasu a můžeme vyrazit.
No, jak to nazvat .... mlha, mrholení, mazlavo. Ale za neustálého vykládání všech šesti účastníků najednou stoupáme. Nejdříve se dostáváme k nádhernému a obrovskému sesuvu půdy. Chvíli pobíháme nahoře nad ním a díky té mlze nevidíme nic. Tak si o tom aspoň zaníceně vykládáme. Kousek dál se najednou proti nám z mlhy vynoří kameraman ČT s kamerou na rameni. Ani jsme se nestačili učesat! Bohužel ale nefilmuje nás, nýbrž závodníky akce 5 beskydských vrcholů. Je to jen o maličko menší drasťárna než 7 beskydských vrcholů. :-). Ale to si fakt nevymýšlíme, tyto závody se opravdu běhají a jsou maximálně extrémní!
Pokračujeme na Studeničné, kde odbočujeme ze značené trasy. Úmyslně. Ale následně neúmyslně pobloudíme, i když jen maličko a po nějaké stovce metrů jsme zase správně. Stále je mlha, stále škaredě. Aspoň malá svačina na kraji pěkného lesa zahřála. Asi po 3 kilometrech vcházíme opět na značku a po ní již neomylně do Hrčavy. Je to opravdu zajímavá vesnička ve výšce cca 600 metrů, s obnoveným dřevěným kostelíkem, školou, obchodem, autobusovou zastávkou a 12 psy. Asi 3 kilometry odtud je Trojmezí, což je bod, kde se dotýkají hranice Česka, Polska a Slovenska. Ale tam jsme nešli, museli bychom hodně do údolí a zase nahoru. Na to by nám naše aklimatizace nestačila.
Pokračujeme směrem na Gírovou, cestou míjíme opravdovou Ludrskou jeskyni :-), pak kousek přímo dolů skrz les. V autobusové zastávce se před obědem na Gírové dobře najíme, abychom nemuseli dávat dva obědy a pokračujeme. Kousek nahoru to sice je, ale stoupání není dlouhé ani prudké a po dotazu místního znalce okolí nacházíme chatu Gírová. Byť chata neoplývá moc kladnými referencemi, oběd byl docela dobrý, pivo, kofola i kafe také. Ani se nám nechtělo vstávat. Kousek za Gírovou se napojujeme na cestu, po níž jsme šli ráno a opět na ní potkáváme běžce toho dříve zmiňovaného extrému. Dokonce i mladé holčiny se snažily vyždímat ze sebe něco, o čem neměly snad ani tušení, že mají. Ale byly fakt dobré, musela to být dřina.
Jelikož se plha rozptýlila, kousek dál konečně vidíme SESUV! Je opravdu monstrózní, je to mnoho hektarů sesunuté zeminy, kamenů a stromů. Zajímavé místo. Škoda, že s námi nebyl právě Standa, jakožto geolog mohl mít zajímavé veselé historky z natáčení. Poslední kousky cesty se brouzdáme ve vysoké mokré trávě, abychom smyli dnešní a možná i půl roku staré bláto z bot, kdo má pak čistit auto uvnitř, žejo. Chystali jsme se také na očekávaný střet s výběrčím daní na parkovišti, ale ten to asi vzdal, když se rozneslo, že se blížíme. Takže opět nezbývá než tradičně ukončit výlet kousnutím do českých povidlových buchet (dík Tome!) a jedeme. Moc se těšíme na příště.

Více fotek ve fotogalerii ...

30.4.2011
V tento den nás čekala každoroční, celou zimu očekávaná společná akce do neznáma.
Tentokrát se nikdo nevymlouval na služební cesty či manželské povinnosti nebo na 6 let již zaplacený pobyt u Eskymáků. A tak nás v největší síle přivítala zahrádka v Bohdanovicích. Ale to nebyl cíl cesty, zas tak hluboko jsme neklesli. Čekal nás výlet okolo břidlicových lomů nenáročně zvlněnou krajinou. Abychom si dodali odvahy a rozproudili krev, nechybělo tradiční zahřívací kolečko něčeho ostřejšího. A vyrážíme.
Prvními živými tvory, které potkáváme, je stádo divokých krav. Naštěstí v sobotu také nepracují a tak nás nechaly v klidu projít. Podél potoka pokračujeme dá se říct lužními lesy, mírně stoupáme na planiny s loukami a poli. Je to něco jiného než hory, ale také zajímavé. Nahoře, na opravdu rozlehlé pláni, stojí velký grunt. Stále jsou rozpoznatelné původní stavby, dnes již v docela chatrném stavu. Za nimi jsou dostavěny novější budovy z let kolektivizace a rozvinutého socializmu. Je však vidět, že se někdo pokouší alespoň něco zachránit. Z plání scházíme k prvnímu velkému lomu u Svobodných Heřmanic, zvanému Šífr. Kousek jej obcházíme a zastavujeme se na odpočinek na slunném, od větru chráněném místě. Všichni plníme žaludky, někteří klimbají, někteří fotí, někteří se snaží být geology či najít zkamenělinu tyranosaura, někteří jen tak hledí ..... Pane profesore! Už je čas! Mávání rukama a opačně orientovaná mapa naznačuje další směr naší cesty. Měli bychom postupně navštívit několik dalších menších lomů. Jsou to docela malebné jámy zalité vodou, většinou schované uprostřed polí v malém zalesněném remízku. Jsou to pěkná místa. Narazili jsme také na docela zajímavou stavbu, pravděpodobně jakou stěnu, chránící svah před erozí potoka, vyskládanou z kamenů a s kamenným schodištěm. Také pěkné místo! Nad Jakartovicemi jsem si prohlédli vysokou výsypku dvou docela hlubokých lomů, díky propustné břidlici a tím pádem suchému prostředí, je tady úplně jiný biotop, velmi podobný písčitým půdám.
Stoupáme po dalších výsypkách, jsou docela velké, je udivující, kolik toho museli kdysi vytěžit z lomů, aby tak velké odvaly vůbec mohly vzniknout. Míjíme několik chat v docela pěkném prostředí zatopených lomů. To je však již jen kousek od výchozího bodu cesty. Docházíme v 14:55, což znamená, že za 5 minut otvírají místní hospodu! Sedíme venku v zahrádce a netrpělivě čekáme. Paní hospodská přichází přesně a protože jsme první zákazníci, nečekáme dlouho. Někteří mají pivo, někteří kofolu, ale všichni máme unavené nohy. Za chvíli se hekajíc přemísťujeme k Jardovi na zahrádku, kde nás čeká překvapení ve formě pečených kuřecích stehen, kávy a buchty!!! Samozřejmě nesmí chybět i naše České buchty s povidly :-) Po chvíli se vzájemně loučíme, nasedáme na oře a usínajíc vyjíždíme domů. Tak zas příště!
Více fotek ve fotogalerii ...